Адвокати зупинили дію мобілізаційного розпорядження
На разі найбільш актуальним є питання, щодо незаконної мобілізації особи територіальними центрами комплектування, коли у особи є явні проблеми зі здоров’ям, проте ВЛК прийняла рішення щодо повної придатності особи до проходження військової служби або ж проведення мобілізаційних заходів при наявності права на відстрочку чи бронювання підприємством, а також коли вже діючі військовослужбовці, маючи значні проблеми зі здоров’ям зобов’язані продовжувати нести військову службу у зв’язку з незаконним Висновком ВЛК.
В даному випадку ми стикаємось з тим, що особі видають мобілізаційне розпорядження за невиконання якого - загрожує кримінальна відповідальність, а з іншого боку права особи були порушені, адже процедура проведення мобілізаційних заходів проходила всупереч вимогам чинного законодавства.
ВІЙСЬКОВІ АДВОКАТИ
0800-40-33-03
Адвокатами Адвокатського Об’єднання «Захист» все таки вдалось знайти шлях вирішення даної проблеми, зокрема була розроблена процедура щодо оскарження протиправних дій ТЦК та СП щодо незаконної мобілізації особи в судовому порядку та вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії мобілізаційного розпорядження або ж шляхом зупинення дії Постанови ВЛК.
На практиці розберемо декілька кейсів, коли особа маючи право на відстрочку була мобілізована та яким чином вдалося врегулювати дане питання. Так особу, яка мала значні проблеми зі здоров’ям та право на відстрочку при проходженні ВЛК було визнано повністю придатним до несення військової служби на підставі чого видано мобілізаційне розпорядження.
В даному випадку нами було прийнято стратегію оскаржувати протиправні дії ТЦК та СП в судовому порядку, проте питання дії мобілізаційного розпорядження та застосування мобілізаційних заходів, а також відкриття кримінального провадження по факту неявки по бойовій повістці в даному випадку залишалось відкритим. Проаналізувавши всі можливі способи усунення всіх юридичних ризиків для клієнта та можливості реалізувати його право на перепроходження ВЛК та отримання відстрочки нами було прийнято рішення застосувати заходи забезпечення позову.
ОФОРМЛЕННЯ ВІДСТРОЧКИ
0800-40-33-03
Розберемо детальніше питання, що таке забезпечення позову в адміністративному судочинстві:
Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 150, 151 КАС України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову в адміністративному процесі.
Забезпечення адміністративного позову – це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті визначених законом заходів з метою створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Відповідно до частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
За приписами ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
ОСКАРЖЕННЯ ВЛК
0800-40-33-03
В даному контексті заходами забезпечення позову у разі незаконної мобілізації особи є: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта (а саме мобілізаційного розпорядження) та заборона відповідачу вчиняти певні дії.
Тобто фактично таким чином ми можемо шляхом подачі заяви про забезпечення позову зупинити можливі негативні юридичні ризики для особи та на період розгляду справи так би мовити зупинити будь-які мобілізаційні дії.
Тепер перейдемо до конкретної судової практики з посиланнями на рішення судів.
Так Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду по справі 400/6378/24 було вжито заходи забезпечення позову щодо зупинення дії Наказу про призов на військову службу.
Так ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо призову на військову службу за мобілізацією ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) ОСОБА_2 від 03.07.2024 року № 199 "Про призов на військову службу за мобілізацією", яким за результатами медичного огляду, проведеного військово-лікарською комісією, направлено для проходження військової служби за призовом за мобілізацією до військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ЗВІЛЬНЕННЯ З ЗСУ
0800-40-33-03
08 липня 2024 року позивачем до суду подано заяву про забезпечення позову, в якій просить суд вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі його посадових осіб, вчиняти дії щодо призову на військову служу по мобілізації та переміщення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до військової частини, зокрема, НОМЕР_1 , з метою проходження військової служби в Збройних Силах України, до набрання законної сили судовим рішенням у цій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу.
В обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник зазначає, що 03.07.2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 винесено наказ № 199 "Про призов на військову службу за мобілізацією", згідно якого ОСОБА_1 направлено для розподілу та відправки до визначених військових частин згідно мобілізаційного розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.03.2024 року № М36 до обласного збірного пункту ІНФОРМАЦІЯ_4 ; за результатами медичного огляду, проведеного військово-лікарською комісією направлено для проходження військової служби за призовом за мобілізацією до військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , 1993 р.н. Натомість, позивач вказує, що його дружина ОСОБА_4 є особою з інвалідністю третьої групи з дитинства, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 376652 з психічним розладом. Відтак, на підставі ч. 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Отже, особа, яка має право на відстрочку, не повинна підлягати призову на військову службу під час мобілізації.
ОНАВЛЕННЯ ДАНИХ
0800-40-33-03
Так судом після досліджень обставин справи було задоволено клопотання про забезпечення позову, а саме - зупинити дію наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 03.07.2024 року № 199 "Про призов на військову службу за мобілізацією" до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 400/6378/24.
Також такі кейси щодо можливості забезпечення позову діють і для діючих військовослужбовці, які по стану здоров’я не можуть продовжувати проходження військової служби, проте Висновок ВЛК не відповідає реальному стану військового.
Так розберемо на прикладі Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/2310/23 за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 до 1.Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ); 2.Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (вул.Госпітальна, буд.16, м.Київ, 01133; код ЄДРПОУ 08356179) про визнання дій протиправними, визнання недійсною постанову та зобов`язання вчинити певні дії.
Так до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 (надалі відповідач-1), Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (надалі відповідач-2), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 , які суперечать Положенню №402 яка порушила 13.03.2023 процедуру медичного огляду ОСОБА_1 , прийнявши 13.03.2023 незаконну Постанову (у вигляді Довідки) без повного медичного огляду ОСОБА_1 та без участі лікарів-спеціалістів в області лікування хвороб ОСОБА_1 , та без участі ОСОБА_1 , без врахування хворобливого стану ОСОБА_1 , на момент проходження військово-лікарської комісії, коли ОСОБА_1 потребував негайного операційного втручання; 2) визнати недійсною Постанову (у вигляді Довідки) Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 від 13.03.2023 про придатність ОСОБА_1 до військової служби; 3) визнати протиправними дії Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України щодо нерозгляду, у встановлений законом спосіб, скарги ОСОБА_1 на дії Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 ; 4) зобов`язати Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України провести повторний медичний огляд на предмет визначення ступеня придатності/непридатності, обмеженої придатності до військової служби ОСОБА_1 .
КОНСУЛЬТАЦІЯ АДВОКАТА
0800-40-33-03
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.04.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
10.05.2023 позивачем до суду подано клопотання про забезпечення позову, в якому він просить суд: "в порядку забезпечення мого позову, ЗУПИНИТИ дію незаконної ПОСТАНОВИ (у вигляді ДОВІДКИ) ВЛК А3309 від 13.03.2023р. до ухвалення судом рішення по даній справі.".
В обґрунтування клопотання про забезпечення позову позивач зазначив: "... До даного часу, незаконна ПОСТАНОВА (у вигляді ДОВІДКИ) ВЛК А3309 від 13.03.2023р. зобов`зує мене - хворого продовжувати військову службу, яку належним чином із-за своїх хвороб я не можу, в повному обсязі, виконувати. ...".
Дослідивши всі обставини справи судом було винесено Ухвалу, якою: клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити дію Постанови (у вигляді Довідки) Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_2 від 13.03.2023 про придатність ОСОБА_1 до військової служби, до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Отже, на конкретних прикладах ми бачимо, що хоч судові процеси по оскарженню протиправних дій це досить довгий та складний процес, проте негативні наслідки для нашого клієнта ми можемо усунути на будь якій стадії судового процесу: чи то до подачі позову до суду чи то під час судового розгляду. Найголовніше в даному випадку не зволікати та одразу ж звернутися за кваліфікованою правовою допомогою.
Якщо ви стикнулися з незаконною мобілізацією або з проблемами під час проходження військової служби не зволікайте, звертайтеся до АО «Захист» наші адвокати зможуть допомогти вам з найменшими юридичними ризиками та в найкоротші терміни вирішити ваше питання!
ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0800-40-33-03
Дякуємо Вам за заповнення форми!
Якщо Ви у майбутньому запишитеся на до нас прийом, Ви автоматично отримаєте 10% знижку на наші послуги.