АО «Захист» Адвокатське об'єднання "Захист"

Незаконне звільнення: Права та Обовʼязки .

На сьогодні, в умовах економічної нестабільності, збереження свого робочого місця та відповідної посади є одним із ключових пріоритетів як для кожного громадянина, так і для держави в цілому.

Держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України: правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяє у збереженні роботи, що чітко задекларовано в ст. 5-1 Кодексу законів про працю України. Згідно з абз.6 ст. 43 Конституції України Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Поняття «незаконне звільнення» Кодекс законів про працю України не містить та ніяк не розтлумачує даний термін. Що ж тоді розуміти під категорією «незаконне звільнення» ?

28 квітня 2021 року Верховний Суд у справі № 755/14564/18 зазначив наступне: під незаконним звільненням слід розуміти, як звільнення без законної на те підстави, так і звільнення з порушенням порядку, встановленого законом.

Тепер по черзі розберемо кожну з цих умов.

Звільнення без законної на те підстави зазначені в ст. 36 Кодексу законів про працю України (підстави припинення трудового договору) та в ст. 40, 41 Кодексу законів про працю України (основні та додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця). Підстави звільнення перераховані в даних стаття є чітко визначеними.

Звільнення з порушенням порядку, встановленого законом. Наразі існує досить багато нюансів при звільненні особи, які регулюються нормами трудового законодавства. Так, наприклад, Кодекс законів про працю України передбачає, що звільнення в разі скорочення допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу (ст. 40). При цьому працівник має обов’язково отримати виплату вихідної допомоги (ст. 44). Або ж розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з підстав невиконання трудових обов’язків або прогулу можливе за умови отримання пояснень щодо причин вчиненого проступку (ст.149 КЗпП).

Кожне звільнення є по своєму індивідуальне, тому потребує детального та глибокого правого аналізу юриста! 

Як можна вирішити дану проблему?

1)Досудовий порядок: якщо ви дійсно вважаєте, що ваше звільнення є незаконним та було порушено низку процедурних аспектів ви можете звернутись зі скаргою та претензією до свого роботодавця, а також звернутись до територіального органу Державної служби України з питань праці з відповідною заявою.

2)В судовому порядку: у місячний термін після отримання копії наказу (розпорядження) про звільнення - працівник може оскаржити його до суду. При подачі позову про поновлення на роботі судовий збір НЕ сплачується.

Наші юристи та адвокати допоможуть Вам:

1)Розібратися та проаналізувати підставу звільнення відповідно до норм трудового законодавства.

2)Визначити ваші гарантії при звільненні.

3)Підготувати позовну заяву до суду в швидкі терміні, щоб не пропустити строк для оскарження.

4)Брати участь та представляти ваші інтересі в судовому процесі.

Якщо з Вами трапилась така ситуація і Ви не погоджуєтесь з рішення вашого роботодавця - звертайтесь за допомогою до Адвокатського об'єднання «Захист» за номером гарячої лінії 0800-40-33-03. 

 

Введіть свій номер і отримайте 10% знижку на послуги Адвокатського об’єднання «Захист»

Дякуємо Вам за заповнення форми!

Якщо Ви у майбутньому запишитеся на до нас прийом, Ви автоматично отримаєте 10% знижку на наші послуги.

Зв'яжіться з нами 🙂