АО «Захист» Адвокатське об'єднання "Захист"

Поділ нерухомості: порядок та правові аспекти.

Поділ нерхомості - це процедура, в результаті якої один об'єкт нерухомого майна стає двома або більше об'єктами. Він може бути здійснений за взаємною згодою співвласників або в судовому порядку.

Поділ нерухомості за взаємною взаємною згодою співвласників.

Основні положення щодо даного способу викладені в Цивільному кодексі України (далі - ЦК України). Зокрема, статтею 365 ЦК України передбачено, що співвласники мають право на поділ майна, що є у спільній частковій власності, за взаємною згодою. Договір про поділ майна, що є у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі та нотаріально посвідчується.

Згідно з Інструкцією щодо проведення поділу, виділу та розрахунку часток об'єктів нерухомого майна, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2007 № 55 (далі - Інструкція), поділ нерухомого майна за взаємною згодою співвласників здійснюється шляхом укладення договору про поділ нерухомого майна.

Договір про поділ нерухомого майна повинен містити такі відомості:

·       Найменування та реквізити об'єкта нерухомого майна, що підлягає поділу;

·       Частки співвласників у праві власності на об'єкт нерухомого майна до поділу та після поділу;

·       Характеристику кожної частки після поділу;

·       Порядок користування об'єктом нерухомого майна після поділу;

·       Строки внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Для укладення договору про поділ нерухомого майна співвласники повинні звернутися до нотаріуса.

Нотаріус перевірить наявність підстав для поділу нерухомого майна, а також наявність усіх необхідних документів.

Після укладення договору про поділ нерухомого майна співвласники повинні звернутися до державного реєстратора для внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Поділ нерухомості в судовому порядку.

У разі, якщо співвласники не можуть дійти згоди щодо поділу нерухомого майна, один із співвласників має право звернутися до суду з позовом про поділ нерухомого майна.

Суд, розглядаючи позов про поділ нерухомого майна, повинен врахувати такі фактори як: технічну можливість поділу нерухомого майна в натурі; взаємні інтереси співвласників;

цілі використання об'єкта нерухомого майна.

У разі, якщо суд дійде висновку про можливість поділу нерухомого майна в натурі, він визначить розмір часток співвласників у праві власності на кожну частину після поділу.

У разі, якщо суд дійде висновку про неможливість поділу нерухомого майна в натурі, він зобов'яже одного зі співвласників виплатити компенсацію іншому співвласнику.

Правові аспекти поділу нерухомості:

При діленні нерухомості необхідно враховувати такі правові нюанси:

·       Об'єкт нерухомого майна повинен бути поділений на частини, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

·       Кожна частина об'єкта нерухомого майна повинна відповідати вимогам законодавства.

·       Частки співвласників у праві власності на об'єкт нерухомого майна після поділу повинні бути рівними або нерівними, але в будь-якому випадку вони повинні бути визначені в кількісному виразі.

У разі, якщо при поділі нерухомого майна не будуть дотримані ці вимоги, поділ нерухомого майна може бути визнаний недійсним.

Адвокатське об'єднання "Захист" надає послуги з поділу нерухомості. Наші юристи мають досвід роботи в цій сфері та допоможуть вам правильно поділити нерухомість у відповідності до вимог законодавства.

Ми допоможемо Вам де б Ви не знаходились. Адже Адвокатське Об'єднання "Захист" є найбільшою юридичною компанією в Україні.

Детальна інформація за телефоном : 0800-40-33-03

Зв'яжіться з нами 🙂