АО «Захист» Адвокатське об'єднання "Захист"

Стягнення шкоди у кримінальному провадженні.

Стягнення шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, є одним з важливих завдань кримінального провадження. Цією шкодою можуть бути завдані матеріальні збитки, морально-психологічна шкода, а також фізичні страждання.

Стягнення шкоди у кримінальному провадженні може здійснюватися як у досудовому розслідуванні, так і під час судового розгляду.


  1. Стягнення шкоди у досудовому розслідуванні

У досудовому розслідуванні стягнення шкоди здійснюється в порядку цивільного позову. Цивільний позов може бути подано потерпілим або його представником до підозрюваного, обвинуваченого, а також до юридичної особи, яка є суб'єктом злочину.

Позовна заява подається до слідчого, прокурора, який здійснює досудове розслідування та повинна містити такі відомості: (ідентифікаційні дані позивача та відповідача; опис обставин, які призвели до завдання шкоди; розмір шкоди; докази, які підтверджують розмір шкоди).

Слідчий, прокурор, який здійснює досудове розслідування, зобов'язаний розглянути позовну заяву та прийняти рішення про її задоволення або відмову у задоволенні.

2. Стягнення шкоди під час судового розгляду

Під час судового розгляду стягнення шкоди здійснюється в порядку цивільного позову, який розглядається судом одночасно з кримінальним провадженням.

Цивільний позов може бути подано потерпілим або його представником до підозрюваного, обвинуваченого, а також до юридичної особи, яка є суб'єктом злочину.

Позовна заява подається до суду, який розглядає кримінальне провадження та повинна містити такі відомості: (ідентифікаційні дані позивача та відповідача; опис обставин, які призвели до завдання шкоди; розмір шкоди; докази, які підтверджують розмір шкоди).

Суд розглядає позовну заяву та приймає рішення про її задоволення або відмову у задоволенні.

При вирішенні питання про стягнення шкоди суд враховує такі фактори як: вина підозрюваного, обвинуваченого у завданні шкоди; розмір шкоди; докази, які підтверджують розмір шкоди; матеріальне становище сторін.

Якщо суд ухвалить рішення про стягнення шкоди, він зобов'язує відповідача відшкодувати шкоду потерпілому.

Відшкодування шкоди може здійснюватися в наступних формах:


  • У натуральній формі (відповідач зобов'язаний передати потерпілому майно або інше благо, яке відповідає розміру завданої шкоди);
  • У грошовій формі ( відповідач зобов'язаний сплатити потерпілому грошову суму, яка відповідає розміру завданої шкоди);
  • У формі відшкодування моральної шкоди(відповідач зобов'язаний надати потерпілому грошову суму, яка компенсує фізичні та моральні страждання, завдані йому злочином).

Відшкодування шкоди може здійснюватися як одноразово, так і в розстрочку.

Якщо відповідач відмовляється відшкодувати шкоду, потерпілий має право звернутися до суду з позовом про стягнення шкоди.

Звернувшись до спеціалістів Адвокатського Обєднання Захист Ви отримаєте такі послуги як:


  • Консультацію з питань стягнення шкоди. Адвокат допоможе потерпілому зрозуміти його права та обов'язки, а також дасть рекомендації щодо подальших дій.
  • Аналіз документів, які підтверджують розмір шкоди. Адвокат допоможе потерпілому визначити, чи є у нього достатньо доказів для стягнення шкоди, і дасть рекомендації щодо збору додаткових доказів.
  • Складання позовної заяви. Адвокат допоможе потерпілому правильно скласти позовну заяву, щоб вона відповідала вимогам закону.
  • Представництво інтересів потерпілого у слідчого або прокурора, який здійснює досудове розслідування. Адвокат може представляти інтереси потерпілого у слідчого або прокурора, щоб захистити його права та інтереси.
  • Представництво інтересів потерпілого у суді. Адвокат може представляти інтереси потерпілого у суді, щоб домогтися задоволення позову про стягнення шкоди.

Якщо ви є потерпілим від кримінального правопорушення, рекомендується звернутися за юридичною допомогою до адвоката АО "Захист" якомога швидше. Адвокат допоможе вам захистити свої права і інтереси і підвищити шанси на успішне стягнення шкоди.

За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтеся за телефоном 0800-40-33-03.

Будемо раді Вам допомогти!

Зв'яжіться з нами 🙂